YATIRIM YOLUYLA TÜRK VATANDAŞI OLUNUR MU?

19.09.2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanan yönetmelik değişikliğine göre, Türk Vatandaşlığının istisnai olarak kazanıma kolaylıklar getirilmiştir. Artık Türkiye’ye gelerek vize veya vize muafiyet süresinde daha uzun kalmak isteyen yabancıların, ikamet izni veya çalışma izni alması ve Türk vatandaşlığı talebinde bulunacak yabancıların ise 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı kanunu ile belirlenen sürelerde Türkiye’de kalması ve bakanlık tarafından belirlenen asgari şartları sağlaması yegane şart olmaktan çıkarılmış bunun yanında belirli bir sermaye ve yatırım yoluna başvurarak Yabancıların Türk vatandaşı olması önündeki prosedürel şartlar da ortadan kaldırılmıştır.

12.12.2016 tarih ve 9601 sayılı karar doğrultusunda belirli tutar ve şartlar altında sabit sermaye yatırımı yapanlar, taşınmaz satın alanlar, istihdam oluşturanlar, Türk bankalarında mevduat tutanlar, Devlet borçlanma araçlarını satın alan yabancılar istisnai olarak Türk vatandaşlığı başvurusunda bulunabileceklerdir.

Bu kapsamda talepler dikkate alınarak değerlendirilmiş ve Türk vatandaşlığı kanununun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair karar 19.09.2018 tarih ve 106 sayılı karar ile resmi gazetede yayınlanmıştır. Karar ile yatırım tutarlarında ve bazı şartlarda aşağıda belirtilen değişiklikler yapılmıştır;

En az 2.000.000 Amerikan Doları tutarında sabit sermaye yatırımı gerçekleştirilme şartı, 500.000 Amerikan Dolarına indirilmiştir. Yatırımın, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca tespiti yapıldıktan sonra yatırım yapan Yabancı, başka bir şarta gerek kalmaksızın Türk Vatandaşlığına geçmektedir.

En az 1.000.000 Amerikan doları tutarında taşınmaz tutarı Taşınmazın tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın aldığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tespit edilmeli durumunda 250.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz/Türk Lirası’na düşürülmüştür.

En az 100 kişilik istihdam oluşturma şartı oluşturulan istihdamın gerçekleştirildiği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca tespit edilmesi şartıyla 50 kişiye düşürülmüştür.

Türkiye’de faaliyet gösteren bankalarda asgari 3.000.000 Amerikan Doları tutarı mevduatı tutma şartı ise Mevduatı 3 yıl ilgili banka tutmak ve bu durumun Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca tespit edilmesi 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz/Türk Lirası’na düşürülmüştür.

Devlet borçlanma araçlarını satın alma tutarı, asgari 3.000.000 Amerikan Dolarından, ilgili tutarın 3 yıl boyunca satış yapmadan tutma işleminin Hazine ve Maliye Bakanlığınca tespit edilmesi şartıyla 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz/Türk Lirası’na düşürülmüştür.

Yukarıdaki parasal şartları yerine getiren yabancılar, usulüne uygun başvuru yapmaları durumunda başka herhangi bir şart aranmaksızın vatandaşlığa hak kazanacaklardır. Bu istisna ile yapılması amaçlanan yabancı yatırımcının şevkini artırmak ve kalkınmaya katkı sağlamaktır.

Burada en önemli konu, bu tarz ciddi bir işlemin mutlaka profesyonel bir hukuk danışmanı ile yürütülmesidir. Resmi işlemlerin ve aynı zamanda yatırım konusundaki danışmanlığın da profesyonel ofislerle yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Daha detaylı bilgi almak için her türlü sorularınızı bize buraya tıklayarak iletebilirsiniz. Profesyonel danışman kadromuz ile sorularınızı cevaplandıracağız.

DETAYLI BİLGİ İÇİN İLETİŞİM FORMUNU DOLDURUNUZ.